MSedkiewicz

Co mam dziś

zakodować?

Tworzenie stron WWW

Strona WWW może spełniać wiele funkcji. Może być blogiem, stroną firmową, stroną wizytówkową z Twoim portfolio i CV. Może służyć celom czysto informacyjnym i po prostu istnieć w sieci, może być również regularnie aktualizowana tak, by Twój przekaz docierał do coraz szerszego grona odbiorców.

Na co dzień zajmuję się tworzeniem stron wizytówkowych dla firm, osób prywatnych i jednoosobowych działalności gospodarczych. Piszę również kod dla stron blogowych. Tworzę strony w języku polskim oraz strony wielojęzyczne.

Zasadniczo temat czy funkcja, jaką ma spełnić strona, nie jest ograniczeniem. W zależności od pomysłu na stronę dobieram odpowiednie narzędzia – i działam!

 

 

Strony w oparciu o WordPress

WordPress jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym systemem zarządzania treścią (content management system, czyli CMS). Jest dość intuicyjny dla użytkownika, a w internecie można znaleźć wiele źródeł, które umożliwiają szybką naukę obsługi WordPressa.

WordPress daje możliwość szybkiego edytowania strony. Świetnie się sprawdzi, jeśli potrzebujesz na stronie bloga lub jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad dodawaniem treści.

 

 

Headless WordPress

Jeśli potrzebujesz nie tylko kontroli nad treścią strony, lecz także chcesz zadbać o różne aspekty SEO (np. szybkość ładowania treści), być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie tzw. Headless WordPress.

Tego typu rozwiązanie opiera się na kodzie napisanym w React. Właściciel strony wciąż ma dostęp do panelu WordPressa i może dokonywać m.in. edycji tekstów na podstronach czy prowadzić bloga. Po zmianach w treści wykonywany jest tzw. build, który umożliwia publikację treści na stronie.

Strona, którą widzą odbiorcy zbudowana jest w oparciu o framework (platformę do budowy aplikacji), który wyświetla treści opublikowane w panelu WordPressa. Obecnie najpopularniejsze headlessowe frameworki dla WordPressa to Gatsby i NextJS.

 

 

Proste strony WWW

Są takie strony, na których treść zmienia się bardzo rzadko. Nie zawsze wtedy opłaca się tworzyć stronę w oparciu o WordPress. Każda strona stworzona w oparciu o CMS (system zarządzania treścią) wymaga regularnych, dość częstych aktualizacji.

Dlatego też czasem warto sięgnąć po najprostsze rozwiązanie – trochę HTML, dużo CSS i niektóre funkcjonalności napisane w JavaScript. W efekcie powstaje strona, która nie posiada panelu zarządzania i dodatkowych funkcjonalności, np. wtyczek. To sprawia, że jest lekka, nie wymaga zbyt częstych aktualizacji.

Minusem tego typu strony jest to, że trudniej jest na niej dodać treść – jednak przy założeniu, że zmiany wprowadzane są np. raz – dwa razy do roku takie rozwiązanie może być o wiele lepsze niż WordPressowy kombajn.

 

 

Strony napisane w React

Owszem, WordPress oferuje wiele możliwości. Jednak od pewnego momentu instalowanie kolejnych wtyczek tak, aby zapewnić kolejne potrzebne funkcjonalności zaczyna mocno obciążać stronę, a pisanie ich od zera w kodzie motywu sprawia, że w perspektywie potrzeba coraz więcej czasu poświęcić na utrzymanie strony.

Alternatywą może być strona napisana w oparciu o React. React oferuje wiele rozwiązań, które umożliwiają tworzenie bardziej skomplikowanych i lepiej dostosowanych do potrzeb klienta produktów. Jednocześnie pozwala na pisanie bardziej przejrzystego kodu niż ten, który można czasem znaleźć w rozbudowanych stronach WordPressowych, co ułatwia utrzymanie i aktualizowanie strony.

 

 

Czego potrzebujesz? Porozmawiajmy!

Jeśli potrzebujesz strony WWW – chętnie pomogę Ci w eksploracji Twoich potrzeb oraz zaproponuję rozwiązanie szyte na miarę.